Päästeametnik filmist “Vaid vapratele”: Yarnell Hillis juhtunut ei saa Eesti oludesse üle kanda

Yarnell Hilli tulekahjus juhtunut ei ole võimalik Eesti oludesse üks ühele üle kanda, kuna päästeametnike varustus ja väljaõpe, kliima ning muud olud on erinevad, ütleb Põhja Päästekeskuse kommunikatsioonijuht Jane Gridassov juba sel laupäeval kell 20.00 filmikanalil TV1000 Premium esilinastuva tõsielulise draama “Vaid vapratele” kohta.

Granite Mountain Hotshots-nimelise tuletõrje eliitrühma tõsielusündmustel põhinev "Vaid vapratele” räägib kangelasliku loo tuletõrjujatest, kelle lootusrikkus, sihikindlus, ohvrimeelsus ja soov kaitsta enda perekondi, kogukondi ning tervet oma riiki teeb neist ühe parima tuletõrjemeeskonna USAs. Nad valvavad elusid, kodusid ja kõike, mida inimesed peavad kalliks. Ühe saatusliku tulekahju ajal pannakse aga nende vendlus tõeliselt proovile.

Yarnell Hilli tulekahju kustutades hukkus 19 tuletõrjujat, mis on viimaste aastakümnete kõige ohvriterohkem tuleõnnetus USAs ja läbi ajaloo fataalsuselt kuues. Mida oleks saanud teha teisiti?

Eesti Päästeametil on väga raske, et mitte öelda pea võimatu, kommenteerida teiste riikide sündmusi ja nendel teostatud päästetöid. Seda peamiselt seetõttu, et meil puudub selge ülevaade sellest, miks mingeid otsuseid tehti, mis olid nende tagamaad ja ka sellest, milline on konkreetsete üksuste väljaõpe, treeningud, varustus jm. Kindlasti on taolised sündmused õpelikud igale riigile ja asutusele, seda peamiselt aga meediast nähtu-kuuldu kaudu. Tihtipeale aga ei ole võimalik õppetunde üks ühele Eesti konteksti üle kanda, kuna meie süsteem (varustus, väljaõpe jne), kliima ja kohalikud olud võivad oluliselt erineda sündmuskohariigist. Kindlasti aga analüüsivad ja jälgivad maailmas toimuvat professionaalse huviga paljud inimesed süsteemis.

Milline on teie hinnangul kõige eripärasem või õpetlikum tulekahju ajaloos, mis on mõjutanud kõige enam valdkonna kujunemist? 

Seda, mis on kõige õpetlikum sündmus ajaloos, on eelpool toodust tulenevalt raske öelda. Käesolev aasta on näiteks Põhja regioonis kaasa toonud väga palju eriilmelisi sündmusi, mis kõik on omamoodi õpetlikud (suured hoonetulekahjud, keemilised reostused, maismaasõidukite tulekahjud, tööstushoonete põlengud, ulatuslikud metsa- ja maastikupõlengud). Iga sündmus, nii meil kui ma maailmas, on õppetunniks paljudele. Alati aga tuleb arvestada sellega, et tegelikku tõde ja otsuste tagamaid teavad vaid need, kes neid kohapeal langetavad.

Tõsielusündmustel põhinevale draamale “Vaid vapratele” (2017) saab kaasa elada juba sel laupäeval, 14. juulil kell 20.00 filmikanalil TV1000 Premium, mida näeb teleteenusepakkuja Viasat vahendusel või suuremate kaablioperaatorite Viasati filmikanalite teemapakettides.

Arhiiv